A közhiedelemmel ellentétben a macskák nyitottak és fogékonyak az idomításra. Máshogy gondolkodnak, és máshogy is kell őket megközelíteni, ha azt akarjuk, hogy a nevelés eredményes legyen.
A hatékony nevelés lényege: megérteni a macska gondolkodását. Számára sokkal lényegtelenebb a társas lét, viszont sokkal fontosabb az őt körülvevő világ háromdimenziós volta.
Akaratlanul is idomítjuk
Észre sem vesszük, és macskánk már olyan ingerekre is reagál, melyekre nem is akartuk megtanítani. A konzervnyitás zajára kirohan a konyhába? Ha igen, megtanulta, hogy ezt a zajt rendszerint valamilyen "jutalom" követi.
Jutalom és büntetés
Az 1930-as években Skinner amerikai pszichológus megmagyarázta, hogyan lehet jutalmazással rávenni egy állatot arra, hogy a kívánatos viselkedésmintát mutassa - például jöjjön, ha hívják. A jutalmat pozitív, az enyhe büntetést negatív megerősítésnek nevezte. A negatív megerősítés ingere megakasztja a macska cselekvését. Egy vizipisztolyból kilőtt erős vízsugár vagy egy finom paskolás a fejre enyhe büntetésnek számít.
Hatásos-e?
A macskák a jutalmazásra és a büntetésre is reagálnak, hiszen a természetben is így működnek a dolgok. A préda türelmes becserkészésének jutalma a táplálék.
A nevelés szabályai
A nevelés során tartsa be az alábbi szabályokat:
1. Közvetlenül étkezés előtt tanítsa a macskát, amikor a legéhesebb.
2. Válasszon csendes, nyugodt helyet.
3. Próbálkozzon ízletes jutalomfalatkákkal. Ha cicája megunja, vegyen másfélét.
4. Társítsa szavakkal a jutalomosztást!
5. A gyakorlat ne tartson pár percnél tovább.
6. Legyen türelmes! Macskája csak akkor tanul, ha jól érzi magát.
A macska a kellemetlen tapasztalatokból tanul. Egy jól irányzott vízsugár hatásos büntetés.
Forrás: A macskatartók kézikönyve
|