A kismacskák
A macska agya már születésekor is meglehetősen fejlett, és az azt követő három hónapban bámulatos sebességgel fejlődik tovább.
Amikor a kismacska világra jön, súlya csupán felnőtt testtömegének 3 százalékát nyomja, agya viszont felnőtt tömegének 20 százalékát teszi ki. A házimacska esetében a kifejlett agy mérete és tömege még így is csak harmadakkora, mint a núbiai macskáé. Az agy zsugorodásának egyik oka a vadmacskáéhoz képest jóval gondtalanabb házimacskalét. Az érzékszervekre ható korai ingerek hatására az agy teljesítőképessége megnő. a macska hatékonyabban lesz képes szabályozni érzelmeit, és jobban tud alkalmazkodni az emberekhez.
Gyakori foglalkozás
A phiadelphiai Teme Egyetem az 1980-as évek elején dr. Eileen Karsh bebizonyította, hogy a három - hét hetes kismacskákkal való rendszeres foglalkozás hatására a vizsgálatban részt vevő egyedekből kifejlődő felnőttek az ember közelébe érve fejükkel, és oldalukkal hozzádörgölőztek, "csacsogtak" és doromboltak. Gyakori foglalkozás mellett a kismaskák valószínűleg gyorsabban és nagyobbra is nőnek. Ha a társas kapcsolatok kialakítása a héthetes kor betöltése után sem kezdődik meg, a cicák visszahúzódóbb felnőtekké válnak.
Hogyan tanul a kismacska?
A német etológus, Paul Leyhausen leírta, hogyan kommunikál az anyamacska a kicsinyeivel különböző hangokat használva. Ha a hangjával azt mondja, hogy: "Hozok egy egeret", a kismacskák izgatottá válnak, de ha azt mondja: "Hozok egy patkányt", a kiscicák megijednek, vagy akár el is bújnak. A kismacskák próba szerence alapján barátkoznak a környező világgal. Megtapasztalják minek van jó íze, melyik állat harap, mi jelent veszélyt, és miben lelik kedvüket. A fiatal macskák idomításra is alkalmas.
Forrás: A macskatartók kézikönyve
|